Blog — kenar koruyucu RSSOkullarda Çocuk Güvenliği Nasıl Olmalıdır?

Okullar Çocuklar İçin Yeterince Güvenli mi? Bir çocuğun parmaklarını kapının arasına sıkıştırma ihtimali neden hiç düşünülmüyor? Ne yazık ki dünya genelinde her yıl binlerce çocuk, kapıya parmak sıkıştırma ve duvar-kolon-masa köşelerine koşma ya da oyun esnasında başını çarpma gibi talihsiz durumlar yaşamaktadır.

Okumaya devam etÇocuk Yaralanmaları İle İlgili İstatistikler

Her yıl binlerce çocuk hastanelerin ilk yardımservislerine ve doktorlara gitmektedir.Bu kazaların ilk 5 sebebi;1. Kapıya parmak sıkışması2. Yuvarlanma, zıplama vs. esnasında düşme3. Oyun aletlerinden, yataktan, sandalyedendüşme4. Merdivenden düşme5. Fiziksel temas

Okumaya devam etTürkiye’de Kreş Yönetmeliği

30 Nisan 2015 tarihli 29342 sayılı resmi gazetede yayınlanan ÖZEL KREŞ VE GÜNDÜZ BAKIM EVLERİ İLE ÖZEL ÇOCUK KULÜPLERİNİN KURULUŞ VE İŞLEYİŞ ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK EK-1’de köşe koruyucu, kenar koruyucu ve parmak korucular zorunlu hale gelmiştir.- Çocukların yaralanmasını önlemek için mobilyaların özel köşe ve kenar koruyucuları bulunur.- Kapılarda parmak koruyucu ve kapı tutucu bulunur.- Elektrik düğmeleri ve prizleri, elektrik kabloları korunaklı hale getirilir, prizlerde koruma kapağı bulunur.- Kuruluştaki tüm dolap kapakları, çekmeceler çocukların üzerine düşmeyecek şekilde sabitlenir veya güvenlik kilitleri bulunur.- Kuruluştaki tüm pencere ve balkon kapıları çocukların düşmelerini engelleyecek şekilde korunaklı hale getirilir ve güvenlik kilitleri bulunur.Pencere ve balkon kapıları yalnızca yetişkinlerin açabileceği şekilde olur.

Okumaya devam et